3D Yazıcılar Üretim Sektöründe Nasıl Değişikliklere Yol Açar?

Henüz emekleme aşamasındayken dahi radikal değişimlerin önünü açan bu teknoloji giderek yaygınlaşmaya devam edecek. Neyse ki, ev kullanımına uygun olan 3D yazıcıların sanayi üretiminin önüne geçmesi yakın zamanda gerçekleşmeyecek.

3D baskı teknolojileri etkisini arttırıyor. Sağlık sektöründen gıda sektörüne; imalat sektöründen otomotive sektörüne birçok sektörün bu teknoloji ile birlikte radikal değişimlere uğrayacağı görüşü yaygınlaşıyor. Gelecek yıllarda; düşünüldüğünden de yakın zamanda 3 boyutlu yazıcıların kullanımının yaygınlaşacağına ve hatta evlerde kullanılmaya başlayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak 3 boyutlu yazıların yaygınlaşması şu an için sanayi sektörünü ve seri üretim süreçlerini etkilemeyecek. Evlerde kısa süreli kullanım için ürün imalatı gerçekleşse dahi 3D yazıcılarının maliyeti ve şu anki hızı evleri imalathaneye dönüştürmek için yeterli değil. 3D yazıcıların niteliklerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Evlerde kullanılmaya başlayacak olan 3D yazılarının hızını arttırmanın, maliyetini düşürmenin ve üretim kalitesini yükseltmenin mümkün olduğu biliniyor. 

3D Yazıcılar Sayesinde “İmkansız” Sözü Tarihe Karışacak

 

3D yazıcılarının potansiyelleri dünya için umut kaynağı oluyor desek abartmış olmayız. Bu teknoloji tüm ürünlerin üretiminin daha kaliteli olmasına ve henüz üretilemeyen ürünlerin dahi üretilebilmesine fırsat tanıyor. 3D yazıcılar ile yapılabilecekler göz önünde bulundurulduğunda bu teknoloji birçok otorite tarafından “yeni sanayi devrimi” olarak nitelendiriliyor. 

Evlerde kullanılması için yaklaşık 10 – 15 yıllık bir sürecin geçmesi gerektiği söylenen 3 boyutlu yazıcılar; tüketicilere birçok ürün üretme şansı tanıyacak. Hammadde çalışmalarındaki hızlanma da gelecekte her eve bir 3D yazıcı gireceği yönündeki varsayımlara atıfta bulunur nitelikte. 3D baskı teknolojileri sayesinde ebeveynler çocuklarının istediğine göre oyuncak yapabilecek, kendilerine yeni giysiler üretebilecek, eskiyen diş fırçalarının yenisini imal edebilecek, çok sevdikleri bir vazoyu çoğaltabilecek, küçülen ve eskiyen ayakkabılarının yenisini üretebilecek. Üretilmek istenen ürünle ilgili spesifik bilgilerin yer aldığı bir dosyanın yazılması ve modellemesinin yapılmasıyla 3D yazıcılar evlerdeki imalathaneye dönüştürülebilecek. 

Tüm bunlar imkan dahilinde olunca yazımızın başındaki ikilem yeniden karşımıza çıkıyor. Eğer 3D yazıcılarla yapılabileceklerin sınırı yoksa; “İmalat sektörü ne olacak, peki ya ürünlerinin tasarımıyla fark yaratan şirketler nasıl bir yol izleyecek?” sorusu ön plana çıkıyor.

İnsan sağlığını da yakından ilgilendiren; damar ve organ üretebilen 3D yazıcılar tüm sektörlerde değişikliğe neden olacak; artık bu gerçeği kabullenmemizin zamanı geldi.  

3D yazıcıların sektörleri nasıl değiştireceğine bir örnek vermemiz gerekirse sizi biraz hayal gücünüzü zorlamaya davet ediyoruz. Dünyanın en ünlü giyim markalarından birinin ürün üretip satmak yerine ürünlerin modellemesinin satışını yapmasına nasıl bir tepki verirsiniz? İmkansız geldiyse tekrar düşünün! Ürünün hammaddeleri sizde olduğu takdirde 3 boyutlu baskı teknolojisi sayesinde ürününüzü kendi evinizin rahatlığında üretebileceksiniz! Ama az önce de belirttiğimiz gibi; üretebileceklerinizin de bir sınırı olacak. Her ne kadar 3 D yazıcı ile Çin’de ev yapılmış ve uçak gövdesi üretimi gerçekleştirilmiş olsa bile evlere özel üretimde bu tarz imalatların yapılması yakın gelecekte mümkün olmayacak.

3D Baskı Merkezleri Açılabilir

 

3D yazıların hammadde çeşitliliğinin artması ile birlikte 3D baskı merkezlerinin sayısında bir artış meydana gelmesi bekleniyor. Online alışveriş kuralları değişecek ve tüketiciler internetten ürün yerine ürünün modellemesini satın alacak. Sonrası ise malum; ürün modellemesi en yakın 3D baskı merkezine gönderilecek ve ürün 3D yazıcılar ile üretilerek tüketicilere teslim edilecek.

 


Diğer Haberler