Çıkartma Etiket Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Çıkartma etiket imal ettirmek isteyenlere özel hazırladığımız bu yazımızda çıkartma etiket fiyatları üzerinde etkisi olan unsurları ele alıp çıkartma etiket fiyatlarına etki eden malzeme seçimi, ebat, sipariş miktarı ve baskı tekniği gibi konulara değineceğiz.

Çıkartma etiketler en geniş kullanıma sahip olan etiket türleri arasında yer alırlar ve dış hava koşullarına dayanıklı olmadıkları için yalnızca iç mekanda kullanılabilirler. Kozmetik ürünlere, kavanozlara, şampuan şişelerine, makinelere, ilaç şişelerine ve perakende olarak satılan tüm ürünlere yapıştırılabilen çıkartma etiket modelleri kuşe kağıdı, şeffaf – opak folyo etiketler ve büyük ebatlı dijital baskı etiketleri olarak sınıflandırılırlar. 

Çıkartma Etiketleri Siparişi Vermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Sticker etiket olarak da adlandırılan çıkartma etiketler uzun süre dayanıklılık göstermeyen; dijital baskı sayesinde renkleri tüm canlılığı ile yansıtan ve oldukça ekonomik olan etiket türleri arasında yer alır. Çıkartma etiketler farklı özellikteki malzemelerden üretilebilir; etiketlerin dayanıklılığını arttırmak isteyenler farklı kağıt tipleri seçerek çıkartma etiketlerin kullanım ömürlerini uzatabilir. Ürünleri ya da kurumsal kimlik çalışmaları kapsamında etiket ürettirmek isteyenlerin çıkartma etiketlerinin özelliklerini öğrenmesi ve amaçlarına en çok hizmet edecek olan türlerini belirlemesi gerekir. Maliyet üzerinde değişiklik yaratabilen tercihler yapıldığında çıkartma etiket üreticileri konu ile ilgili detaylı bilgi aktaracaktır. 

Çıkartma Etiket Fiyatları – Etiket Türü İlişkisi

Çıkartma etiketlerin hangi malzemeden üretileceği çıkartma etiket fiyatlarını değiştirebilir. Örneğin kağıt bazlı etiketlere oranla daha dayanıklı olan folyo etiketlerin maliyetleri daha yüksek olacaktır. Çıkartma etiket ihtiyacı olan kişi ya da işletmelerin tercih yaparken sadece maliyetlere odaklanmaması gerekir. Çıkartma etiketler için en uygun maliyetleri ihtiyaçlar belirleyecektir. Örneğin çıkartma etiketler göreceli olarak uzun ömürlü olsun isteyenler kağıt bazlı tercih yaparlarsa etiketlerden verim alamazlar. En doğrusu maliyet ve beklenti analizi gerçekleştirip tercih yapmak olacaktır. Sipariş edilen ürünlerin hangi amaçla kullanılacağı, üzerine hangi tasarımın yapılacağı ve etiketlerin kullanımına ne kadar devam edileceği tercih yaparken dikkate alınmalıdır.

Çıkartma Etiket Fiyatları – Sipariş Miktarı İlişkisi

 

Neredeyse tüm etiket türlerinde sipariş miktarı etiket fiyatlarını etkiler. Az miktarda sipariş verilirse etiketlerin birim fiyatı yükselir; çok miktarda sipariş verilirse çıkartma etiket birim fiyatı azalır. Her ne kadar talepler sipariş miktarını belirlese de sürekli kullanılması gereken etiketler için toplu sipariş verilmesi tasarruf edilmesini sağlayacaktır. Bir firmanın etiketler ile marka konumlandırma gibi bir amacı varsa toplu sipariş vermesi doğru bir strateji olacaktır.

Çıkartma Etiket Fiyatları – Etiket Boyut İlişkisi 

Çıkartma etiket fiyatları; istenilen etiket boyutlarına göre de değişir. Çıkartma etiketler istenilen boyutta ve şekilde imal edilebilir ancak etiketlerin tasarımı maliyetleri yükseltebilir. Küçük boyutlu etiketlerin fiyatı büyük boyutlu çıkartma etiketlere oranda daha ekonomiktir. Sticker reklam yönetimi stratejisine uygun olacak şekilde etiket boyutu seçilirse sipariş kriterleri en doğru şekilde belirlenebilir ve herhangi bir zarara uğramadan talep edilen çıkartma etiket siparişi zamanında teslim alınabilir. 

Çıkartma Etiket Fiyatları – Baskı Tekniği İlişkisi

Çıkartma etiketlerde kullanılan baskı tekniği çıkartma etiket fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkar. Baskı sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi ve baskı tekniği etiket fiyatlarını üste de çekebilir beklentinin altına da düşürebilir. Baskı tekniği zaman zaman talep sahibinin beklentisine göre seçilebilir; zaman zaman etiket imalatı yapan firmalar tarafından da belirlenebilir. Baskı tekniğinin etiketlerin kaliteli görünmesine büyük katkı sunacağı ve firmaların etiketlerden beklentisinin yerine gelmesini sağlayacağı unutulmamalıdır. 

 


Diğer Haberler