Damla Etiket İçin Kullanım Alanları

Damla etiketin hayatımızdaki yeri, kullanım alanları ve sağlıdığı avantajlar hakkında topladığımız bilgileri siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz..

Damla etiket, en çok pazarlama ve reklam alanında tercih ediliyor. Uygulandığı yüzeyi parlak hale getiren damla etiket, etiket baskı çeşitleri arasında en çok dikkat çeken seçeneklerin başında geliyor. Normal bir baskının üzerine uygulanan şeffaf poliüretan kaplama ile damla etiket elde ediliyor. Bu kaplama sayesinde baskının ömrü daha uzun hale gelirken aynı zamanda tasarım daha parlak bir hal alıyor. Damla etiket ile baskılar daha uzun bir kullanım ömrüne sahip oluyor. Damla etiketin birçok seçeneğinin mevcut olması bu etiketin de çok tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Damla etiket tercihi özellikle marka bilinirliğini arttırmak isteyenler tarafından gerçekleştiriliyor. 

Damla Etiketin Avantajları

 

Damla etiketin en önemli avantajları arasında her türlü şekildeki etikete uygulanabilir olmasıdır. Damla etiket, kare, dikdörtgen, oval ve yuvarlak şekildeki tasarımlara uygulanabilmektedir. Uygulamanın bir diğer avantajı da farklı büyüklük ve kalınlıklarda uygulanabilmektedir. Bu sayede günümüzde farklı sektörlerde yer alan birçok firma tercihini dalma etiket tarafından yapmaktadır. Etiketin poliüretan kaplama ile yapılması ürünün çevresel şartlara karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Bu nedenle damla etiket uygulanmış tasarımlar çok daha fazla piyasada kalıyor. Damla etiket özellikle farklı ve canlı renklere sahip tasarımların daha parlak görünmesini sağlıyor. Bu şekilde etiketin tasarımı göze daha kolay çarpıyor ve akılda kalıcılığı artıyor. Etiketin yarattığı üç boyutluluk etkisi aynı zamanda uygulandığı etikete diğer türlerde olmayan farklı bir hava katıyor. 

Hangi Sektörlerde Tercih Ediliyor?

Damla etiket öncelikle promosyon sektöründe en çok tercih edilen etiket türlerinin başında geliyor. Özellikle anahtarlıklarda sıkça karşımıza çıkan damlama etiket mobilya sektöründe de tercih ediliyor. Beyaz eşyaların markalanmasında, otomotiv sektöründe, beyaz eşyalarda, bilgisayar kasalarında ve banyo ürünlerinde de tercih edilen damla etiket genellikle geniş bir kitleye hitap eden ürünlerde kullanılıyor. Bu sektörleri diğerlerinden ayıran en büyük özelliklerden birisi de uzun kullanım ömrüne sahip olan ürünler olması. Bu şekilde ürünün kullanım ömrünün sonuna kadar ürünlerin üzerine uygulanan damla etiket kaplaması tasarımların ilk günkü gibi parlak bir şekilde kalmasını sağlıyor. 

Nasıl Uygulanır?

Damla etiketin kullanılacağı tasarım ilk olarak bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bu ortamda yüksek çözünürlüklü tasarımlar yüksek kalite baskıdan alındıktan sonra damla uygulamasına sıra gelmektedir. Folyoların üzerine uygulanacak olan damla etikette epoksi ve polyol adı verilen iki farklı kimyasal kullanılıyor. Şırınga ya da özel cihazlarla tasarımların üzerine uygulanan damla etiket folyonun sınırlarına kadar genişliyor. Bu şekilde tasarımın her tarafının aynı kalınlıkta olması sağlanıyor. Uygulama sonrasında folyo üzerinde ortalama 1.6 cm yüksekliğinde bir kalınlık elde edilmektedir. Ancak kullanım alanına göre bu kalınlıklar farklılık gösterebilmektedir. Damla etiketlerin uygulama cihazları ile folyonun üzerine kaplanabilmesi sayesinde üretim maliyetleri de önemli ölçüde düşüyor ve yüksek miktarlarda üretilebiliyor

 


Diğer Haberler