E-İhracat Seferberliği Konya’da Başladı

Halkbank ve VakıfBank’ın işbirliği ile E-İhracatın geleceğine yönelik önemli adımlar atılmaya başladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğü ile ve Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile beraber E-İhracat seferberliği başlatıldı. Konya’da gerçekleştirilen lansmanda Çin’in e-ticaret devi ve dünyanın önemli perakendecilerinden Alibaba.com’da yer aldı. Lansmanda en çok ilgi çeken duyuru ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyeleri Alibaba.com üzerinden Global Gold Supplier olmak istediklerinde üyelik bedelini kendileri ödemeyecek. Bu bedelin %80’ini Ekonomi Bakanlığı, Kalan %20’sini ise Halkbank ve Vakıfbank karşılayacak. Bu şekilde KOBİler ekstra bir ücret ödemeden Alibaba.com üzerinden daha geniş kitlelere ulaşma şansı yakalayacak.

Seferberliğin Hedefi

 

-İhracat seferberliğinin hedefi de büyüyen bu pazarda ülkemizde yer alan işletmelerin daha etkin yollar almasını sağlamak olacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, lansmanda 2 sene önce bakanlığın başlattığı e-ticaret sitelerine üyelik desteğini bu seferberlikle beraber %100’ çıkardıklarını duyurdu. Zeybekçi ayrıca bu seferberlik ile beraber ilk hedef olan 10.000 üye sayısını da 100.000 olarak güncellediklerini açıkladı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekleştirilecek olan ticaretin yarısının internet üzerinden gerçekleştirilmesi bekleniyor. Türkiye’nin bu alandaki hedefi ise 500 milyar$. E-İhracat seferberliği ile beraber bu payı elde etmek mümkün olacak. Ayrıca bu seferberlikle beraber daha önce %20’den %40’a yükselen işe katılan kadın oranın da %60’a çıkarılması hedefleniyor. 

E-Ticaret Sitelerine Güven

 

E-ticaretin en büyük engellerinden birisi de güven meselesi. Hala daha birçok kullanıcı e-ticaret sitelerine güvenme konusunda oldukça büyük problemler yaşıyor. Bu da e-ticaretin büyümesini yavaşlatan etmenlerin başında yer alıyor. Kredi kartı ya da kimlik bilgilerini e-ticaret sitelerine vermek istemeyen kullanıcılar alışverişlerini mağazalardan gerçekleştirmek zorunda kalıyor. Ancak TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, lansmanda yaptığı açıklama ile artık güvenilir e-ticaret sitelerine güven damgası vereceklerini duyurdu. 2016 yılında kurulan TOBB E-ticaret Meclisi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilecek olan yetkilendirme ile e-ticaret sitelerine güven damgası verecek. Bu uygulama ile beraber e-ticaret firmaları ile kamu arasında bir köprü görevi gören E-ticaret Meclisi’ni daha etkin bir hale getirecek ve bu sayede artık bir.ok kişi herhangi bir güven problemi yaşamadan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapabilecek. 

Alibaba.com Desteği

 

Lansmanda yer alan dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Alibaba.com da KOBİlere önemli fırsatlar sunacak. Şirketin Türkiye iş ortağı E-Glober’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ da lansmanda yeni markaları TradeFive ile birlikte ihracatta önemli adımlar atabileceklerini duyurdu. Bu adımlar ile beraber KOBİler, yabancı markalar ile beraber daha rekabet edebilir hale gelecek ve diğer ülkelere açılma fırsatı bulacak. Bugün 190 ülkede satış yapma fırsatı sunan Alibaba.com üzerinden satış yapacak olan markaların dünya çapında önemli bir yere gelmesi hedefleniyor. Özellikle önümüzdeki 3 yıl içerisinde Alibaba.com üyesi KOBİ sayısının Ekonomi Bakanlığı, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sağlanacak olan destek ile 2 katlanması bekleniyor.


Diğer Haberler