Endüstride Etiket Kullanım Alanları

Endüstriyel üretimde etiketin kullanımı o kadar yogun ki, günlük hayatımızda nerdeyse her yerde ve her şeyde etiket kullanımı mevcut...

Etiket kullanımının çoğu zaman kişisel kullanım ya da tüketici bilgilendirme amacıyla tercih edildiği düşünülse de aslında bu ürünler hayatımızın her noktasında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Etiket üretimi kullanım alanlarına ve ihtiyaçlara göre şekillenirken artık globalleşen dünyada belirlenen uyarı, güvenlik, gıda ya da üretim standartları nedeniyle de etiketler seri üretim olarak basılabilmektedir. 

Kalite ve Güven Önceliği

 

Endüstriyel ürünlerde kullanılan etiketlerin kullanım alanına ve nedenine göre tasarlanması gerekir. Sanayide kullanılacak etiketlerin ısıya veya kimyasala karşı dayanıklı olması gerekirken son kullanıcıya ulaştırılan ürünlerde kullanıcının istediği zaman çıkarabileceği, yapıştırabileceği ya da saklayabileceği şekilde tasarlanan etiketler tercih edilmektedir. Endüstride etiket kullanımı üretim aşamalarında oldukça önemlidir. İş güvenliğinden makine kullanımına kadar pek çok alanda öne çıkan etiketlerin üretiminin de kullanılacakları yerlere göre yapılması önceliklidir. 

Oto Sanayiden Asansör Paneline Kadar Etiket Her Yerde

 

Endüstride etiket kullanımı iş güvenliği ve can güvenliği açısından oldukça hassas olduğundan bu alanda kullanılacak etiketlerin üretimi de özel olarak yapılmaktadır. Etiket üretimini kullanım alanlarına, sektörlerine ya da kullanım ihtiyaçlarına göre şekillendirmek gerekir. Endüstriyele etiketlerde belirli standartları korumak, sertifikalara sahip olan malzemeler kullanmak ve üretim aşamalarında ihtiyaçlara cevap veren ürünler ortaya çıkaracak adımları takip etmek gerekir. 

Sektörel ihtiyaçlara yönelik özel olarak üretilen etiketler için proje ya da sektör özelinde çalışmak en doğru sonucu almak için önemlidir. Sanayide en çok tercih edilen etiketler ısı ve kimyasallara karşı dayanıklı olan etiketler ile elektrik iletkenliği olmayan etiketlerdir. Bu iki tür etiket hem sektör çalışanlarının güvenliğini sağlarken hem de kullanıldıkları alanlarda hata yapılma ihtimalini en aza indirirler. 

Endüstriyel Kullanım İçin Özelleştirilen Etiket Tipleri 

 

Yüksek sıcaklıklarda dayanıklılığı olan, alev almaz, farklı yüzeylere kolayca yapıştırılabilen, yıpranmaya ve yırtılmaya karşı direnci olan etiket tipleridir. Bu etiketler aynı zamanda kimyasala karşı da dayanıklı olarak üretilmektedir. Yağ, su, solvent ya da farklı tipte kimyasallar ile etkileşiminde yapısı bozulmayan ve deforme olmayan etiket modelleri sanayi de çok sık tercih edilmektedir. 

Nakliye, depolama, yükleme ve boşaltma ya da kısacası tüm lojistik safhalarda hasar görmeden mevcut yapısını koruyacak etiket tipleri de endüstride çokça kullanılmaktadır. Sıcak, nem, soğuk ya da yoğun ısı değişimi olan alanlarda kalma ihtimali olan etiketler bu şartlara dayanıklı olacak şekilde tasarlanır. Bu sayede de etiket yapıştırıldıktan sonra son kullanıcıya ulaşana kadar hiçbir şekilde deforme olmaz ve gerektiğinde kullanım süresi boyunca da işlevini yerine getirir. Bu etiketlerde baskı kalitesi çok önemlidir. Kaliteli baskının özellikle tercih edildiği bu etiketler kimyasal ürün depolanan paketlerde, varillerde sıkça tercih edilir. Bu etiketlerde genellikle ısıya ve kimyasala dayanıklılık özelliği bulunur. 

Asansör, elektik panosu, internet panosu gibi alanlarda güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan etiketlerin de uzun ömürlü olması, yüksek fiziksel dayanıklılığı ve dış etmenlerden etkilenmemesi gerekir

 

 


Diğer Haberler