Etiket Üretiminin Tarihi

Etiket kullanımı oldukça eskiye dayanmaktadır. Gelin hep birlikte bu küçük ama etkili parçanın tarhihini inceleyelim.

Etiketin kullanımı oldukça eksiye dayanmaktadır. Her ne kadar etiketin icadının kesinliğini gösteren bir kanıt olmasa da tarihte ilk kullanım alanı bilinmektedir. Eski Mısır’da insanların günlük piyasa oranlarını göstermek için etiketler kullanıldığı düşünülmektedir. Mısır’da yapılan kazı alanlarında, tarihi kentlerin duvarlarına sıvanmış çeşitli fiyatlandırma ve ürün açıklamaları bulunmuştur. Bu bilgilendirme kağıtları ilk etiketler olarak kabul edilmektedir. Sir Rowland Hill’in 1839 yılında posta pulları için kullandığı yapışkanlı kağıtlar da ilk modern etiketler olarak kabul edilmektedir. Modern etiketin 1880’li yıllarda Avrupalı reklamcılar tarafından da icat edildiği düşünülmektedir.  Bu dönemde Avrupa’daki meyve üreticilerinin arasındaki büyük rekabette bir adım öne çıkmak isteyenler bu renkli etiketleri kullandı. Ancak ilk kendinden yapışkanlı etiket ise Avery Labels’ın kurucusu olan R. Stanton Avery tarafından 1935 yılında icat edildi. 

Ön Uygulamalı Etiketler

 

Eski etiketlerin birçoğu ön uygulamalı etiketlerdir. Yanı yapıştırılmadan önce arka tarafının su  ya da tükürükle ıslatılması ve sonra yapıştırılması gerekmektedir. Günümüzde de hala daha ön uygulamaları etiketler yer almaktadır. Ancak çoğu modern çıkartma etiket gerekmemektedir. 1800’lü yıllarda litografi etiket üretiminin başlıca yöntemiydi. Litografi özel taş kesim baskılar ile uygulanan son derece zor ve maliyetli bir üretim yöntemi olarak ortaya çıkmıştı. Ancak 1800’lü yılların sonunda teknolojinin gelişmesi ile beraber tasarımlar daha dikkat çekici ve renkli hale gelerek daha çok kişinin ilgisini çekti. Bu yıllarda etikete olan talep inanılmaz derecede arttı. 1800’lü yıllarda kullanılan tüm etiketler ön uygulamalı etiketlerdi. 

Kendinden Yapışkanlı Etiketler

 

1930’lu yıllarda R. Stanton Avery tarafından kendiliğinden yapışan etiket icat edildi. O yıllarda basınca duyarlı etiket olan etiketler son derece devrimseldi ve herhangi bir şekilde ön uygulamaya gerek yoktu. Endüstriyel alanda sıkça kullanılan bu etiketler aynı zamanda bilginin aktarılmasını hızlandırarak müşterilerin de daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlıyordu. 1950’li yıllarda fleksografinin ortaya çıkması ile beraber etiketlerin yapışmasını sağlayan toksik maddeler geride kaldı ve toksik olmayan maddeler kullanıldı. Günümüzde de hala daha kendinden yapışkanlı etiketler
 sıkça kullanılmaktadır. 

Etikette Dijital Dönem

 

1990’lı yıllar ile beraber baskıda kullanılan dijital teknoloji oldukça gelişti ve etiketler daha açık, daha renkli ve daha farklı malzemeler ile üretilebilir oldu. Bilgisayar destekli güçlü üretim aletleri ile beraber etiket üretiminde patlama yaşandı ve böylelikle etiket üretiminin maliyetleri de önemli ölçüde düştü. Üretimde lazer ve gravür teknolojisinin kullanılması ile beraber etiket üretmek son derece basit bir hal aldı. Günümüzde farklı materyaller ile üretilen etiketlerin dayanıklılığı da geçmiş yıllara göre önemli ölçüde artış gösterdi. 


Diğer Haberler