Leksan Etiket Nedir?

Leksan etiket ürünü hakkında tüm bilmek istedikleriniz!

Tersten baskı yapılan; üretildiği dayanıklı polikarbonat maddesi sayesinde uzun yıllar kullanılabilen ve hem iç hem de dış mekan hava koşullarına dayanıklı olan leksan etiketler; en çok tercih edilen etiket türleri arasında yer almaktadır. Estetik görünümü, kişiselleştirilebilmesi ve dijital, UV ve serigrafi baskı tekniklerine uyumlu olması leksan etiketlerin avantajlarını arttırmaktadır. Lazer ile kesilip ısı ile şekillendirilebilen leksan etiketler hakkında hazırladığımız bu yazımızda “Leksan etiketlerin avantajları nelerdir?” ve “Leksan etiketler hangi sektörlerde kullanılır?” gibi önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Leksan Etiket Özellikleri Hakkında

Piyasada “Lexan” adıyla da bilinen leksan etiketler; polikarbonattan üretilen ve dolayısıyla oldukça dayanıklı olan sticker türlerinin başında yer alır. Leksan etiketlerin baskısı tersten yapılır ve etiketin kendinden yapışma özelliği bulunmamaktadır. Baskı tamamlanınca kendinden yapışkanlı bir aktarma bandına lamine edilen leksan etiketler hava koşullarına çok dayanıklıdır. Genellikle makine ve elektronik otomasyonlarda tercih edilen leksan sticker modelleri farklı kalınlıklarda üretilebilir.

Leksan etiketlerin dayanıklı olması bu etiket modelinin kullanım alanlarını genişletmektedir. Son yıllarda şirketlerin kurumsal kimlik çalışmaları kapsamında da yer bulan leksan etiketlerde; talep sahiplerinin tercihlerine göre baskılar parlak ya da mat malzemelere yapılabilir. Bu açıdan yaklaşıldığında leksan etikettercihlerinin kişiselleştirilebileceği sonucuna kolaylıkla varılabilir. 

 

Leksan Etiketlerin Avantajları Nelerdir?

Leksan etiketlerde baskı; malzeme ve yapıştırıcı arasındaki bölgede kalır. Dolayısıyla baskının çıkma şansı bulunmamaktadır. Kalıcılığı uzun sürsün istenen etiketler için leksan seçilmesinin temel sebebi budur. Leksan etiketler baskının çok uzun süre muhafaza edileceği şekilde imal edilmektedir ve leksan etiketler aşınmaya karşı yüksek performans göstermektedir.

Leksan etiketler hava koşullarından etkilenmedikleri için hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilirler. Yüksek sıcaklar, soğuk havalar, rüzgar, yağmur ya da nem gibi hava koşulları leksan etiketlere zarar vermez. Leksan etiketlerin 100 derecelik bir ısıya kadar dayanabileceği bilinmektedir; aynı şekilde soğuk havalar da bu etiketlerde aşınmaya neden olmamaktadır.

Leksan etiketler baskıyı uzun süre muhafaza ettiğinden tasarımın deforme olmasını engeller. Oldukça estetik görünen bu etiketler özellikle reklam ve kurumsal kimlik çalışmalarında tercih edilmektedir. Elektronik eşyalar üzerinde de sıklıkla kullanılan leksan etiket modelleri markaların bilinirliklerinin uzun süre korunmasına katkıda bulunurlar.

Leksan etiketler istenilen ebatta üretilebilir; talep sahiplerinin ilettiği tasarımlar doğrultusunda şekillendirilebilen leksan etiketlerde kararma ya da baskının renklerinde soluklaşma meydana gelmez. Renkli bir duruş sergilemesi, dayanıklılığı ve markaların mesajlarını uzun süre iletmesi bu etiket türünün avantajlarını arttırmaktadır.

Leksan etiketler maliyet açısından da uygundur ve bu özellikleri nedeniyle de yoğun bir talep görmektedir. Kaliteli, estetik, dayanıklı ve birçok farklı sektörde kullanılabilen lexan sticker modelleri fiyat performans dengesi düşünüldüğünde maliyet avantajı ile ön plana çıkmaktadır.

Leksan Etiketler Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Hem dayanıklı hem estetik hem uygun maliyetli hem de tüm mekanlarda kullanılabilen leksan etiketler farklı sektörlerde kullanılabilse de en çok ısıya olan yüksek mukavemetleri nedeniyle otomotiv ve elektronik sektörlerinde tercih edilmektedir. Endüstriyel ürünlerde ve muayene sahalarında da tercih edilen leksan etiketler son yıllarda markaların kurumsal kimlik çalışmalarında da kendine yer bulmaktadır.

Elektrik - elektronik sanayinde kontrol panellerinin üzerinde, makine imalatında ve reklamcılık çalışmalarında de tercih edilebilen leksan etiketler sunduğu çoklu faydalarla en çok tercih edilen sticker modelleri arasında yer bulmaktadır.

 


Diğer Haberler