Leksan Etiket Üretim Süreci

En Dayanıklı ve Çok Yönlü Etiket Türü Olan Leksan Etiketin Üretim Süreci

En dayanıklı ve çok yönlü etiketler arasında ilk sıralarda yer alan leksan etiket; özel bir polikarbonat türü olan leksandan üretilir. Oldukça dayanıklı bir plastik olma özelliği taşıyan polikarbonat; leksan etiketlerin dayanıklılığını arttırır ve leksan etiket kullanım alanlarını çoğaltır.

Leksan etiket üretimi için öncelikle karbonil klorür ve Bisfenol A maddeleri arasında kimyasal bir tepkime yaratılır. Bu kimyasal işlemin tamamlanması sonucu ortaya çıkan reçine farklı kalınlıklarda haddelenir. Farklı kalınlıklarda haddelenen lexan tabakalar talep edilen etiket ürünleri doğrultusunda istenilen uzunluklarda kesilir.

Etiket tasarımı doğrultusunda ısı ile şekillendirilmesi ve etiket tasarımının tersten baskı ile yapılmasının ardından leksan etiketler uzun yıllar boyunca verimli bir şekilde kullanılmaya hazır olur. Leksan etiketlerin üretim süreci kapsamında kalite elde edilen etiketlerin uzun süre kullanılması ve leksan etiketlerin avantajlarının tam anlamıyla yaşanabilmesi için büyük bir önem taşır. Deneyimli ve alanında yetkin etiket imalatçıları tarafından üretilmeyen leksan etiketler talep sahiplerinin amaçlarına hizmet edemez. Daha da önemlisi etiketlerin kullanım amacı yerine getirilemez. Günümüzde lexan etiketler birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Isıya karşı dirençli olan, tersten baskı yapıldığı için etiket tasarımını uzun süreler koruyan, yırtılmalara karşı mukavemet gösteren ve aynı zamanda iç ya da dış hava koşullarından zarar görmeyen leksan etiketler imalat sektöründe başta olmak üzere elektrik ve elektronik sektöründe de tercih edilmektedir. Leksan etiketlerin kullanım alanları göz önünde bulundurulduğunda üretim sürecinde yaşanan bir aksamanın olumsuz sonuçlara neden olabileceği çıkarımı kolaylıkla yapılabilir. 

Leksan Etiketlere Baskı Nasıl Yapılır?

Leksan etiketlerin tercih edilme sıklığını arttıran en önemli ve ayırt edici özelliklerinin başından baskı tekniği gelmektedir. Leksan etiketlerin ve leksan etiket baskılarının dayanıklılığı şeffaf malzemeye tersten baskı yapılmasında saklıdır. Baskı çok renkli uygulanabilir, malzeme ile yapıştırıcı arasında muhafaza edildiği için silmeler neticesinde silinme veya renk solması gibi bir ihtimal söz konusu değildir. Neredeyse cam kadar net bir görüş sağlayan leksan malzemeler baskı sonrası etiket tasarımını kusursuz bir şekilde yansıtabilirler. Hem renklerin hem logoların hem de marka mesajlarının iletilmesi adına önemli bir fark yaratan leksan etiketler aynı zamanda birçok kullanım avantajı ile de çeşitli sektörlerden talep görürler.

Uyarı Etiketleri İçin Leksan Etiket Tercihi

Makine kullanımı sırasında, ürün kurulumunda, ürün kullanımında ya da markaların tüketicilere iletmek istedikleri önemli mesajlarda uyarı etiketleri farklı fonksiyonlara sahiptir. Tehlike ya da risk seviyelerine göre sarı, yeşil ve kırmızı renkler barındırabilen uyarı etiketleri; üzerlerinde bulundukları ürünlerde ya da makinelerde uzun süre muhafaza edilmelidir. Böylece hedef kitle tehlikeler hakkında bilgi sahibi olabilir, uyarılabilir ve hareketlerinde daha temkinli olmaya yönlendirilebilir. Uyarı etiketleri için etiket türü seçiminde talep sahiplerinin farklı alternatifleri bulunur. Alüminyum etiketler, traffolyte etiketler ve leksan etiketler uyarı etiketleri için en çok tercih edilen etiket türleri arasında konumlanır. Uyarı etiketlerin ehemmiyeti gözetildiğinde, kullanım ömrü uzun süre olan makinelerde ya da aletlerde yer buldukları düşünüldüğünde etiket tercihlerinin önemi anlaşılabilir.

Leksan etiketlerin uzun süre dayanması, kimyasallardan etkilenmemesi, gün ışığına ya da çetin hava koşullarına dirençli olması, yüksek ısılarda dahi formunu koruması gibi özellikleri bu etiketlerin uyarı etiketleri üretiminde tercih edilmesini sağlamaktadır. 


Diğer Haberler