Leksan Etiketin Hammaddesi Leksan Hakkında Bilgi

Leksan etiket hakında tüm bilmeniz gerekenler

Uzun yıllar dayanan ve hava koşullarından etkilenmeyen etiket türü denilince akla ilk gelenlerden biri leksan etiketler oluyor. Etiket baskının tersten yapılması leksan etiketlerin kullanım ömrünü uzatırken; leksan etiketlerin hammaddesi “leksan” malzemesinin avantajları da eş zamanlı yaşanabiliyor. Bu yazımızda leksan hammaddesi hakkında detaylı bilgi bulabilir, etiket tercihlerinizi edindiğiniz bilgiler doğrultusunda yeniden şekillendirebilirsiniz.

LEKSAN Nedir?

 

Leksan; polikarbon veya polikarbonat olarak da adlandırılan; şeffaf ve dayanıklı bir plastiktir. Işığı neredeyse cam kadar net geçiren, çizilmeye karşı dayanıklı olan, kimyasal maddelerden etkilenmeyen ve darbelere karşı dayanma özelliği bulunan leksan madde ısı izolasyonu açısından da oldukça verimli sonuçlar ortaya çıkarır.

1.20 g/cm3 yoğunluğu, -100 dereceden 135 dereceye kadar olan kullanım sıcaklığı, 250 derece dolaylarında erimesi gibi belirleyici özellikleri leksan maddesinin uzun ömürlü etiket üretimi için çokça tercih edilmesini sağlamaktadır.

Leksan plastikler yani polikarbonatlar; termoplastiklerin özel bir grubunu oluşturur. Polikarbonatların ısı ile şekillendirmesi kolaydır, kalıplanabilirler ve kolay bir şekilde işlenebilirler. Özellikle modern imalat sektöründe fazlaca yer bulan polikarbonat maddesi hem endüstriyel alanlarda hem de günlük kullanılan eşyalarda yer bulurlar. Çatlama yapmayan ve kırılmayan katı bir hammadde özelliği taşıyan Leksan; ışığı neredeyse cam kadar iyi geçirmesine rağmen camdan 250 kat daha fazla mukavemete sahiptir. Hem dayanıklı olan hem de esnekliği bulunan leksan maddesinin kullanımının birçok avantajı olduğu bilinir.

LEKSAN Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Leksan maddesinin tek avantajı darbelere karşı dayanıklılığı ve ışık geçirgenliği ile sınırlı değildir. Polikarbonatlar çok yüksek ısılara kadar hiç deforme olmadan mevcut formlarını koruyabilirler; benzin ve asit gibi kimyasal maddelerden neredeyse hiç etkilenmezler. Ek olarak çatlama yapmadığı için kırılma riski barındırmazlar ve yanıcılık oranları yok denecek kadar azdır. Fakat yine de bazı özellikleri leksan hammaddesinin mükemmel bir hammadde olarak sınıflandırılmasını engeller.

  • Leksan; cam ve bazı termoplastiklere göre daha kolay çizilir.
  • Cam ve bazı termoplastiklere oranla daha pahalıdır.
  • Işığı geçirir ancak net bir görüntünün sağlanabilmesi için cilalanamaz.
  • UV ışınlarına çok fazla maruz kaldığında zaman içerisinde sararabilir.

Leksan maddesinin artı ve eksi yönleri göz önünde bulundurulduğunda bu malzemenin birçok ürün imalatında tercih edilebileceği sonucuna kolaylıkla varılabilir. Özellikle dayanıklılık önem arz ettiğinde leksan plastik malzemesi imalatçıların hayatını kolaylaştırır.

Leksan Kullanım Alanları

Camdan 250, akrilikten ise 30 kat dayanıklı olan polikarbonat hammaddesi imalatçılar tarafından farklı amaçlarla kullanılabilir. Polikarbonat çeşitleri arasında yer alan leksan; özellikle etiket yapımında en çok tercih edilen hammaddeler arasında yer alır. Leksan hammaddesinin dayanıklı olması, leksan etiketler tercih edenleri arttırmaktadır. Ters baskı tekniği ile imal edilen leksan etiketler hem etiket tasarımını en başarılı şekilde yansıtması hem de uzun süre dayanıklılık göstermesi ile diğer etiket türlerine oranla daha yoğun talep görür.

Leksan, polikarbonat çeşitlerinden yalnızca bir tanesidir. Polikarbonat hammaddesinin kullanım alanları leksana oranla daha çeşitliğidir. CD ve DVD üretimlerinde, cep telefonu ve dizüstü bilgisayar imalatında, güneş gözlüğü üretiminde; seralarda, inşaat sektöründe polikarbonat maddesi levhalar şeklinde kullanılır. Estetik görünümleri ve işlevsellikleri nedeniyle tasarımı iyileştiren polikarbonat levhalar; inşaat sektörünün vazgeçilmez materyalleri arasında yer alır.


Diğer Haberler