Makine Panelleri İçin Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Günümüzde makine panellerinin tasarımının en önemli unsuru yazılar ve dil olarak düşünülse de makine panellerinin rengi son yıllarda daha belirleyici bir değişken olarak ön plana çıkmıştır.

Renklerin insanlar üzerinde bıraktığı etki, her bir renge yüklenen özel anlamların olması makine panel üreticilerinin de dikkat etmesi gereken konuları genişletmiştir. Artık yalnızca işlevsel olduğu düşünülen bir panelde yazıların yer almaması, panellerin renklerinin değişmesi ve panel renklerindeki değişimlerin iş verimliliğini arttırması bu yargıları doğrular niteliktedir.

Panellerde kullanılan kırmızı renk; acil bir durum olduğu izlenimi yaratır, heyecan verir ve tehlike sinyallerine işaret eder. Panellerdeki mavi renk güvenliği temsil eder, sakinleştirici ve huzur verici bir etkisi bulunur. Panellerde kullanılan mor renk yaratıcılığa gönderme yarar; turuncu ise orta derecede bir tehlike izlenimi yaratır. Tüm bu renkler panellerde doğru bir şekilde kullanıldığında makine kullanıcılarının bilinç altına en doğru mesajları iletebilir. Bu nedenle makine panelleri üretilirken renklerin anlamları göz ardı edilmemelidir. 

Makine panellerine kullanıcılarının dikkatini çekmek ve kullanım talimatlarını doğru bir şekilde anlatmak için yapıştırılan ya da monte edilen etiketler de en az panel tasarımı kadar önemlidir.  Etiket tasarımı özenle gerçekleştirilmeli ve tasarım kadar etiket seçimine de dikkat edilmelidir. Makine panellerinde kullanılan etiketler makinelerin kullanım alanlarına göre belirlenmeli; uzun süre dayanıklılığını korumalı ve tasarımındaki her bir detayı net bir şekilde yansıtmalıdır. Böylece makine paneli üreten, ürettiği panelleri yurt içi ve yurt dışı pazarında satışa sunan imalatçılar müşterilerinin dikkatini çekebilirler. 

Makine Tasarımı Çok Boyutlu Ele Alınmalıdır

 

Makine imal eden üreticilerin ürünlerinin kalitesi kadar tasarımına da dikkat etmeleri gerekir. Ancak makineler söz konusu olduğunda tasarım denilince akla yalnızca panel renkleri gelmemelidir. Makinenin hafifliği, malzeme seçimi, makinenin kullanım sıklığı, somun ve cıvataları, sızdırmazlık elemanları, labirentler ve hidrolik keçelerin montajı gibi önemli unsurlar makine tasarımı sırasında dikkate alınmalıdır. 

Makine Tasarımı Basit Olmalıdır: Makine tasarımı basitlik kuralına göre yapılmalıdır. Eleman sayısının çok fazlası bir makinenin tercih edilme sıklığını arttırmaz. Parça sayısı az olan, parçaları kolay bir şekilde sökülüp takılabilen, standart parçaların kullanıldığı ve çalıştırma mekanizması basit olan makineler istenilen başarıyı getirir. 

Makine Tasarımı Belirli Olmalıdır: Makine imal eden üreticilerin makine tasarımındaki her bir unsurun belirli işlevleri olmasına ve bunun makineyi kullanılacak kişilere doğru bir şekilde anlatıldığına emin olmaları gerekir. Makine tasarımı sırasında şüphesiz en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında güvenlik gelir. 

Makinelerin güvenli bir tasarıma sahip olmaları iş kazalarının oluşumunun engellenmesi, makinelerin bozulmaması ve iş verimliliğinin düşmemesi adına büyük önem taşır. Makine aksamlarına gelecek en küçük bir zarar makine kullanıcılarına zarar verebilir ve dolayısıyla üreticiler ve makineyi satın alan imalatçılar zarar görebilir. Makinelerin bozulma ihtimalini de arttırdığından makineler bir süre kullanım dışı kalıp üretim sürekliliğinin zarar görmesine yol açabilir. 

Tam da bu nedenle makinelerin verimli ve güvenli bir şekilde kullanılmaları için kullanım talimatları, yönergeleri ve parça fonksiyonları hakkında bilgi veren etiketlerin seçimi çok önemlidir. Makinelerin fonksiyonu ve kullanım alanı doğrultusunda seçilen etiket modelleri işçilerin, işyerinin ve aynı zamanda makine üreticilerinin konforunu arttırır. 

 

 


Diğer Haberler