Makinelerin Kullanım Ömrünü Uzatacak Öneriler

Makinelerin uzun süre yüksek verimlilikle kullanılması adına basit önlemler alınabilir. Bu sayede yüksek verim ve gereksiz masraflardan kaçınılabilir.

Sanayi sektöründe faaliyet gösteren, makine imalatı yapan ya da üretim yapmak için makinelere ihtiyaç duyan işyeri sahipleri makinelerinin kullanım ömrünü uzatarak finansal yüklerini azaltabilirler. Yanlış kullanılan, zamanında bakımı yapılmayan ve verimli çalışması için ideal ortam koşullarına sahip olmayan makineler zaman içerisinde arıza vererek iş verimliliğin düşmesine; iş kazalarının meydana gelmesine ve işyerinin üretim kapasitesinin azalmasına neden olabilir.  

Makinelerin Bakımlarını Düzenli Olarak Yaptırmak

 

Makinelerin bakımları düzenli ve planlı bir şekilde yapıldığında makinelerin kullanım ömrü uzar. Makinelerin faal bir şekilde çalışmaya devam etmesi ve üretimin aksamaması için planlanan bakım süreçlerine uyum sağlandığında yalnızca makinelerin ömrü uzamakla kalmaz; üretim kapasiteleri artar, arızaların ortaya çıkma ihtimali azalır ve her bir düzenli bakımın süresi kısalır. Makineler çalıştığında zaman içerisinde bazı parçalarında sorun çıkması normaldir ancak arıza kaynaklı performans düşüşü bakım süreçleri ile azaltılabilir. Böylece makinelerin verimliliği yükselir, bakım maliyetleri düşer ve enerji giderleri azalır. 

Makinelerin Garanti Şartlarına Uyum Sağlanmalı

 

Makinelerin bozulması ihtimali düzenli bakım yapıldığında azalsa da yine de garanti koşullarına uygun kullanılması büyük bir avantaj sağlayacaktır. Makinelerin garanti şartlarına uyan imalatçılar; olası bir arıza durumunda garanti kapsamı doğrultusunda makinelerini ücretsiz bir şekilde tamir ettirebilirler. Bu noktada makinelerin nasıl kullanıldığı önem kazanır. 

Makinelerin kullanım talimatlarına uygun davranılmadığı takdirde çıkabilecek arızalar artar. Makinelerin ömrü uzatılmak isteniyorsa işçilerin eğitimi dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. İşçiler makinenin nasıl kullanıldığını iyi bir şekilde öğrenirlerse hem makinelere zarar vermezler hem makinelerin yanlış kullanımına bağlı olarak imalat hatalarına yol açmazlar hem de iş güvenliği için risk teşkil edebilecek olumsuzluklarla karşılaşmazlar. 

Makinelerin Kullanım Talimatları Etiketlere Basılmalı

 

Makinelerin üzerinde yer alan etiketler imalatçıların ve işyerinde çalışan personellerin farkındalığını arttırır. Bu nedenle etiketlerin dayanıklı olması henüz makine seçimi yapılmadan dikkatle incelenmelidir. Üzerinde kullanma talimatlarının yazılı olduğu alüminyum etiketler ve traffolyte etiketler gerektiğinde makine sahipleri tarafından özel olarak hazırlatılmalıdır. Böylece makine kullanıcıları makine kullanım sırasında nasıl hareket etmeleri gerektiğini her an görürler. 

Makinelerin kullanım talimatlarının yazılı olduğu ya da makine aksamlarının ne işe yaradığını gösteren etiketler; makinelerin kullanım alanları doğrultusunda seçilmelidir. Hem iç hem de dış hava koşullarına dayanıklı olan etiketler uzun süre canlı renklerini korur; üzerindeki yazılarda herhangi bir deformasyon meydana gelmez ve uzun yıllar makineler güvenle kullanılabilir. 

Çalışma Ortamının Temiz Tutulması

 

Makinelerin ömrünü uzatmaya yardımcı olan diğer bir unsur da çalışma ortamının mümkün olduğunca temiz tutulmasıdır. İmalat ya da makine kullanımı gereken herhangi bir sektörde faaliyet gösteren firma çalışanları; makineler doğru kullansalar, kullanım talimatlarını ezbere bilseler ve düzenli olarak makine kullanımı ile ilgili eğitim alsalar dahi makineler ortamdaki tozdan ya da pisliklerden ötürü zarar görebilir. Makine parçalarının arasında girebilen atıklar nedeniyle ani arıza oluşumlarının engellenmesi adına makinelerin elektrik aksamlarının da temiz tutulması gerekir. 

 


Diğer Haberler