Termal Etiketler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Termal etiket seçeneklerini değerlendirirken tüm bilmeniz gerekenler...

Yüzeylerinde koruyucu bir tabaka bulunmadığı için kullanım ömürleri diğer etiket çeşitlerine göre daha az olan termal etiket; kağıt üzerine basılırlar. Barkod yazıcıların baş kısımlarında yer alan ısı kaynağının termal sıvılaşmaya neden olması ile baskısı alınabilen termal etiketlerin yapısında ribon bulunmaz. Ribon bulunmaması termal etiket fiyatları üzerinde etki yaratır. Baskı maliyeti oldukça düşük olan termal etiketler kullanım ömrü 6 ayı geçmeyecek etiket basımlarında çoklukla tercih edilirler.

Hızlı tüketilmesi gereken ürünlerin ya da gıdaların üzerlerinde yer bulan termal etiketler suya, ısıya, dış ortam koşullarına ve neme karşı dayanıklılık göstermezler. Direkt transfer tekniği ile baskı yapılan termal etiketler iyi ortamda saklandığında 3 ila 6 ay arasında işlevlerini koruyabilirler. Ancak doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında hızla bayatlayabilirler, renklerinde değişiklik olabilir ve dolayısıyla işlevlerini kaybederler. Bu nedenle etiket ihtiyacı olan bireylerin ya da işletmelerin termal etiket tercih etme kararını dikkatli bir şekilde vermeleri gerekir. Eğer temel hedef etiketler ile marka bilinirliğini sağlamak ve marka mesajını uzun süre vermek ise termal etiket çeşitleri ile amaçlara ulaşılamaz.

Termal Etiket Kullanım Alanları

Tüm etiketlerde olduğu gibi termal etiketlerin de kullanım alanlarını belirleyen temel faktör etiketlerin kendine has özellikleridir. Kağıt bazlı bir etiket çeşidi olan termal etiketler az önce de belirtildiği gibi dış ortamda kullanılmaz; suya, neme ya da ısıya maruz kaldığında bozulurlar. Dolayısıyla yalnızca iç ortamdaki paket ya da ürünleri etiketlemek için kullanılırlar. Termal etiketlerin koşullardan bağımsız olarak dayanma süreleri de çok uzun değildir. Isıya, neme ya da gün ışığına maruz kalmasalar dahi ortalama olarak 3 ila 6 ay arasında kullanılabilirler. Sonuç olarak; raf ömrü yılları bulan ürünlerde termal etiket kullanımı mantıklı bir seçim olmayacaktır.

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak termal etiket kullanımlarının bakliyat, kuru gıda, ilaç kutusu, hastaneler, otomasyon ve kargo sektörü gibi alanlarda tercih edilebileceği sonucuna varılabilir. Kurumların talepleri doğrultusunda renkli olarak da üretilebilen termal etiketler; baskı malzemesine göre farklı türlere ayrılmıştır.

 

Termal Etiket Çeşitleri Nelerdir?

  • Eco Termal Etiketler: En dayanıksız, diğer bir deyişle kullanım ömrü en kısa olan termal etiketler eco termal etiketlerdir. Çok çabuk tüketilmesi gereken ürünlerin üzerinde yer alan eko termal etiketlerde kağıt üzerine termal lamine yapılır. Genellikle ürünler, markalar ve tüketiciler arasında iletişim kurmak için tercih edilen eko termal etiketlerin temel amacı; ürünlerin ayırt edilebilmesini sağlamak ve aynı zamanda tüketicileri ürünler hakkında bilgilendirmektir.
  • Semi Termal Etiket: Dayanıklılık süresi eko termal etikete oranla daha fazla olan semi termal etiketlerin üst yüzeylerinde koruma bulunur. Kuru gıda, bakliyat ve ilaç kutularında tercih edilebilen semi termal etiketler bekledikçe kararma yapar, diğer tüm termal etiket çeşitleri gibi bayatlayarak kullanılmaz hale gelir.
  • Lamine Top Termal Etiket: Etiketin her iki yüzeyinde de koruma bulunan; bu nedenle dayanıklılığı hem eko termal etiketlere hem de semi termal etiketlere oranla daha fazla olan lamine top termal etiketler kullanım ömrü 6 ay olan ürünlerde rahatlıkla tercih edilebilirler.
  • Termal Karton Etiket: Diğer termal etiketlerden farklı olarak kendi kendine yapışma özelliğine sahip olmayan termal karton etiketlerin yüzeyi korumalıdır. Tekstil sektöründe sıklıkla tercih edilen termal karton etiketlerin basımı da diğer tüm termal etiketler gibi uzmanlık gerektirir.

 


Diğer Haberler