Traffolyte Etiket Nedir ve Ne İşe Yarar?

Traffolyte etiket ilk olarak 1927 yılında Metropolitan-Vickers Electrical şirketi tarafından İngiltere’nin Manchester şehrinde üretildi.

İki ya da daha fazla katmandan oluşan traffolyte etiketin üretiminde fenol formaldehit reçine kullanılmaktadır. Etiketi oluşturan katmanlar farklı renklerde olduğu için etiket tamamlandığın iç ve dış kısmı farklı renkte olmaktadır. Genel olarak iki farklı rengin kullanıldığı etiketlerde bazen üç ayrı renk de kullanılabilir. Özellikle 1960’lı yılların başından itibaren sıkça kullanılan bu etiket türü günümüzde de hala bu popülaritesini devam ettirmektedir. Ilk olarak elektrik transformatörlerini etiketlemek üzere tasarlanan bu etiket türü günümüzde hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır.

Traffolyte Etiketin Sağladığı Avantajlar

Traffolyte etiketlerin bu derece sık tercih edilmesinin en büyük nedeni birçok avantaj sağlamasıdır. Son derece hafif ve üretim maliyeti düşük olan bu etiketlerde çok geniş aralıkta metin ve arkaplan rengi bulunmaktadır. 1.6 ve 3.2 mm kalınlıkta olabilen bu tabakalar diğer uygulamaların mümkün olmadığı yerde kullanılabilmektedir. Çeşitli asitlere, kimyasallara ve solventlere karşı dayanıklı olan etiketler kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Traffolyte etiketlerde kullanılan fenol formaldehit reçine aynı zamanda hava şartlarına karşı da son derece dayanıklıdır. Bu nedenle etiketler kapalı alanlarda kullanıldığı gibi açık alanlarda da kullanılabilmektedir. Etiketlerin sağladığı bir diğer avantaj ise ister yapıştırıcılar ile kullanılacağı yere yapıştırılabilir, ister üzerinde yer alan vida deliklerinden vidalanabilmesidir. Traffolyte etiketler ancak çok uzun süre boyunca, çok yüksek miktarda ultraviole ışığa maruz kaldığında bozulabilmektedir. 

 

Nerelerde Kullanılır?

Traffolyte etiketilerin öncelikli kullanım alanı elektriksel ekipmanlardır. Metal etiketlerin aksine iletken olmayan bu etiketler ekstra bir güvenlik önlemi olarak kabul edilebilir. Ayrıca farklı renklerin kullanılabilir olması etiketlerin ekstra dikkat çekici olmasını sağlamaktadır. Müşteriler, tehlike için kırmızı rengi, güvenlik için yeşil rengi ve potansiyel tehlike için sarı rengi tercih edebilmektedir. Traffolyte etiketleri son derece dayanıklı ve endüstriyel alanlarda kullanılabilmektedir. Traffolyte farklı renk katmanları etiket üzerindeki boyaların çıkmamasını sağlamaktadır. Sonradan yapılan boya uygulamalarında solmalar yaşanırken traffolyte etiketlerde katmanın kendi rengi olduğu için daha uzun ömürlü kullanım elde edilmektedir. Genel olarak uyarı işaretlerinde ve diğer tabelalarda bu etiket türü tercih edilmektedir. 

 

 


Diğer Haberler