Türkiye'nin En Çok İthal Ettiği Makine Türleri

Dışarıdan tedarik ettiğimiz makine türleri

Türkiye için belirlenen 2023 ihracat hedeflerinin yerine getirilmesi için gereken zaman giderek azalıyor. İhracat rakamlarının arttırılması bir yana ithalat giderek yükseliyor. Özellikle makine ithalatındaki süreklilik beklentilerin yerine getirilmesi adına engel teşkil etmeyi sürdürüyor. Makine İmalatçıları Birliği ve TÜİK verileri de bu gerçeği doğruluyor. Teknoloji ve makine imalatı konusunda gelişmeler olması için yatırımlar ve teşvikler devam etse de Türkiye makine ithalatından şu an için vazgeçemiyor. Elbette üretilen makinelerin ithal edilenlere oranla daha maliyetli olması, ithal makinelere talebin daha fazla olması ve Türkiye makine imalatçılarının marka oluşturamaması gibi unsurlar da eklendiğinde Türkiye’nin makine ithalat oranları yükselen bir grafik çiziyor.

Türkiye’nin En Fazla İthal Ettiği Makineler

Türkiye’nin dış ülkelere bağımlı olduğu sanayi ürünleri çeşitlilik arz ediyor. Helikopterler, uçaklar, hava araçları, cep telefonları, dijital kameralar, TV yayın cihazları, matbaa makineleri, yazıcılar, taşınabilir bilgisayarlar, fotokopi makineleri, para çekme makineleri, CD çalarlar, işitme cihazları, tomografi cihazları, ultrason cihazları, lazer makineleri, dijital saatler, deniz motorları, bobin kağıda baskı yapan makineler, robotik sistem sürücüleri, sanayi robotları, iş makineleri, tarım makineleri, elektrikli motorlar vb. makine ve teçhizatlar Türkiye tarafından en fazla ithal edilen makineler arasında yer alıyor. En temel teknolojik cihazlarda ve makinelerde yerli üretimin yapılamaması Türkiye’nin dış ticaret açığını ciddi oranda arttırıyor. Yıllardan beri konuşulan ve aslına bakılırsa hükümetlerin de düzeltmek için çaba harcadığı teknolojik üretimler henüz istenen düzeyde yapılamıyor. Haliyle hem son ürünler hem de üretim için ara malzemelerin ithalatı için yabancı ülkelere duyulan gereksinim bir türlü azalmıyor. Dışa bağımlılığın devam etmesi tüm ülke ekonomisi üzerinde yoğun bir baskı unsuruna dönüşüyo

Döviz Yükselince Hem İmalatçılar Hem Halk Etkileniyor

Türkiye’nin teknolojik cihazları ve makineleri yurt dışından ithal etmesi yalnızca dış ticaret açığını büyütmekle kalmıyor. Sektör önemi gereği; hem imalatçıları hem de son tüketicileri etkiliyor. Yurt dışından ithal edilen ürünler artan döviz kurları nedeniyle ülke ekonomisine zarar veriyor; ürünleri ithal edenler kadar ürünleri satın alan ve hatta ürünler sayesinde yapılan üretimlere ulaşmaya çalışanlar döviz kurlarındaki dalgalanmaların etkisini yaşıyor.

Makine İthalatı Tüm Ekonomi Üzerinde Etkili

Makinelerin ve makine üretiminde kullanılan ara teçhizatların ithal edilmesi; piyasaya sürülen ürünlerin birim fiyatını arttırıyor. Tüketiciler geçmiş dönemlere göre daha yüksek fiyatlarla karşılaşınca alım gücündeki düşüş bariz bir hal alıyor. Elbette bu durumun bu şekilde devam edeceğinin söylenmesi biraz kötümser bir yaklaşım olacak. İmalat sektörüne sunulan desteklerin doğru değerlendirilmesi ve yatırımların sürekli kılınması ile Türkiye’nin makine ithalatı oranlarının uzun vadede düşeceği ön görülüyor. Sanayi sektörüne yapılan yatırımların artması, sanayicilerin teşvik edilmesi ve aynı zamanda AR-Ge faaliyetlerine önem verilmesi ile birlikte Türkiye’nin dış ticaret açığının da kapanması mümkün görülüyor.

Dış Ticaret Açığını Kapatmak İçin 5 Sektör Çok Önemli

İmalat sektörünün bir ülkenin büyümesindeki önemi tartışılmaz. Dolayısıyla ekonomik anlamda büyümek ve vatandaşlarının refahını yükseltmek için hükümetler imalat sektörünü geliştirici tedbirler alıyor. Türkiye için de aynı şeyler geçerli. Dış ticaret açığının azaltılması amacıyla Türkiye ekonomisinde kalkınması önceliklendirilen 5 sektör belirlendi. Yapılan çalışmalar doğrultusunda kimya ve ilaç sanayi, makine ve teçhizat, elektronik ürünler üretimi için sektör aktörlerine çeşitli teşvikler uygulanmaya devam edilecek.


Diğer Haberler