Üretim Alanlarını Verimli Kullanmak İçin Tavsiyeler

İmalat sektöründe faaliyet gösteriyor ve üretim alanınızda daha rahat çalışmak istiyorsanız size özel önerilerimizi hayata geçirebilirsiniz.

İmalat sektöründe faaliyet gösterenler için üretim alanlarının verimli kullanılması büyük önem taşır. İş verimliliğinin arttırılması ve üretim döngüsü sürecinin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için geniş bir kullanım alanı istense de maalesef her zaman üretim alanını genişletmek uygun bir tercih olarak değerlendirilemez.sı için organize olunmalı, üretim ekipmanları değerlendirilmeli, ekipmanlar sınıflandırılmalı ve sınıflandırılan ekipmanların karıştırılmaması adına etiket kullanımı gerçekleştirilmelidir. 

Üretim Alanındaki Parça ve Ekipmanları Sınıflandırın

Üretim alanınızın darlığından; alan küçük olduğu için aradığınız ekipmanlara ulaşamamaktan ve iş verimliliğinizin düştüğünden yakınıyorsanız çalışma alanınızda kapsamlı bir temizlik sürecini başlatmalısınız. Üretim alanınızda dağınık duran parça ve ekipmanları sınıflandırmalı, içlerinde kullanım dışı kalanlar varsa atmalı ve hepsini kullanım amacına göre bir arada toplamalısınız. Parça ve ekipmanların kullanım sıklığını da göz önünde bulundurup depolarsanız çalışma anınızda en çok ihtiyaç duyduğunuz ekipmanları ulaşılması kolay yerlerde konumlandırarak zaman kazanabilirsiniz. 

İmal ettiğiniz ürünlerin gereksinimleri doğrultusunda kullandığınız parça ve ekipmanlar küçük boyuttaysa kutulara koyabilir, büyük boyuttaysa onları panolar aracılığı ile birbirinden ayırabilirsiniz. Yaptığınız sınıflandırmaları unutmamak adına uzun süre dayanan etiket türlerini kullanabilir; seçtiğiniz etiket modeline ürün özelliklerinin baskısını yaptırabilirsiniz. Böylece etiketlerin üzerindeki yazılar kalıcılığını korudukça; ki bu süre seçilen  sticker türüne göre yıllar boyu devam edebilir; üretim alanınızdaki verimliliği koruyabilirsiniz.

Üretim Alanınızda Kullanmadığınız Tüm Eşyaları Gözden Geçirin

Üretim ve çalışma alanınızda yer açmak istiyorsanız kullanmadığınız veya hasarlı tüm makine ve ekipmanları gözden geçirmelisiniz. Tamir edildiği takdirde işinize yarayacakları tutmalı, işinize yaramayacak olanları atmalı ya da satmalısınız. Özellikle çok yer kaplayan gereksiz ekipmanlardan bir an önce kurtulmalısınız. Fazla eşyalar alan daraltmakla kalmaz aynı zamanda üretim alanında yapılan işin verimliliğini azaltır ve istenmeyen kazaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hem kendi sağlığınız hem çalışanlarınızın güvenliği hem de iş verimliliğiniz için iş alanınızı boşaltmayı göze almalısınız. 

Eskiyen Makinelerinizi Değiştirebilirsiniz

 

Teknoloji geliştikçe üretim ekipmanlarında ve makinelerde de değişimler meydana geliyor. Genellikle yeni teknolojiyle üretilen makineler eski teknolojilere sahip olanlarla kıyaslandığında ergonomik tasarımları sebebiyle çok daha az yer kaplıyor. Yeni teknolojilerin alınması işyeri sahiplerine yalnızca üretim alanlarını genişletmeyi sağlamıyor; üretimin iyileşmesi, iş verimliliğinin artması ve iş güvenliğinin sağlanması adına da büyük bir fırsat sunuyor. Eskiyen makinelerin güvenlik için risk oluşturabilecekleri gerçeği; yeni makinelerin güvenlik tedbirleri ve üzerlerinde uyarıları içeren etiketler sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. 

Duvarları Verimli Bir Şekilde Kullanın

Üretim alanlarınızı verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız duvarları verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Depolama yapmanızı gerektiren tüm ürün, parça ya da ekipmanları dikey raflama sayesinde yerleştirebilirsiniz. Sık ulaşmanız gereken ürünleri alt katlara, nadiren kullandıklarınızı üst raflara yerleştirerek alanı verimli bir şekilde büyütebilirsiniz. Üstelik barkod etiketler kullanarak eksilen parçaların kaydını tutabilir, yeni sipariş zamanlarınızı takip ederek üretiminizde süreklilik sağlayabilirsiniz.

 


Diğer Haberler